info@uzayajans.com 0212 424 3738

Fotoğraf çekimi konusunda profesyonel sonuçlar almak için profesyonel ekipmanlar kullanmanız ve teknik bilginizin olması gerekir. Uzay Ajans fotoğraf çekimi konusunda sizlere elinden gelenin fazlasını sunuyor.
Çekim sırasında fotoğraflarda hareketi vurgulamak istediğinizde dikkat etmeniz gerekenler.
1. Çekim yapacağınız yeri seçerken, obje tam karşınıza geldiğinde deklanşöre basacağınız için konuyu makine ile takip edebileceğiniz yani size yaklaşırken görebileceğiniz düz bir yol da çekim hazırlığı yapın
2. Fotoğrafını çekeceğiniz objenin tam önünüzden geçerken ne kadar uzaklıkta olacağını, yani kamera ve konu arasındaki mesafeyi ölçünüz,
3. Netlemeyi manüele alın ve ölçüm yaptığınız metreye getirin,
4. Makineyi S (Tv) moduna alın,
5. Fotoğrafını çekeceğiniz konuya bağlı olarak enstantane değerlerini ayarlayınız. Örneğin; bir motorsiklet yarışında Pan yapacak iseniz 1/30 veya 1/60 enstantane hızlarını hatta kimi zaman 1/125 enstantane hızlarını kullanabilirsiniz, ama rahvan at yarışında Pan yapacaksanız 1/15 ile 1/30 değerlerini kullanmanız gerekir.(Bu değerlerin yaklaşık olduğunu ve çekim yaptığınız ortamdaki ışık durumuna göre pozlandırma yapacağınızı unutmayınız)
6. Fotoğrafını çekeceğiniz konuya yaklaşma mesafesine bağlı olarak Normal açılı bir objektif veya 50mm ile 150mm ye kadar objektif kullanın, 150 mm.den daha dar açılı objektiflerde konuyu kaçırma olasılığınız artar, daha geniş açılı objektiflerde ise konuya çok yaklaşmanız gerekir ki bu da tehlikeli olabilir.
7. Normal gün ışığında 100-200 ISO çekim için uygundur.
8. Konu, size yaklaşırken vizörden bakarak ve makineyi çevirerek takip edin,konu tam önünüze geldiğinde deklanşöre basarak fotoğraf makinesi ile konuyu takip etmeye devam edin.
9. Fotoğraf makinesi ile objeyi takip ederken, makineyi çevirme hızınız ile objenin hızı birbirine yakın olmalı
10. Tamamı ‘flu’ fotoğraf ‘panning’ fotoğrafı değildir, çevrinme (Panning) fotoğrafında, en az bir noktanın net olması gerekir.

Çevrinme (panning) fotoğrafı çekerken, fotoğraf makinesi deklanşöre basarken bile konuyu takip etmeniz gerekir,yani fotoğraf makinesini çevirme eyleminin kesintisiz olması gerekiyor.